Conjugator

Verbal forms generated




Act.Participle Pass.Participle Maṣdar Tipo
دَارِسٌ مَدْرُوسٌ 1
dārisun madrūsun 2
دارس مدروس 3
فَاعِلٌ مَفْعُولٌ 4
دَارِسٌ مَدْرُوسٌ 5
6
7

Number Person Imperativus Apocopatus Coniunctivus Indicativus Perfectum PersonA Tipo PGN Person Gender
sing I أَدْرُسْ أَدْرُسَ أَدْرُسُ دَرَسْتُ أَنَا 1 1fmsing 1 fm
sing you (m) اُدْرُسْ تَدْرُسْ تَدْرُسَ تَدْرُسُ دَرَسْتَ أَنْتَ 1 2msing 2 m
sing you (f) اُدْرُسِي تَدْرُسِي تَدْرُسِي تَدْرُسِينَ دَرَسْتِ أَنْتِ 1 2fsing 2 f
sing he يَدْرُسْ يَدْرُسَ يَدْرُسُ دَرَسَ هُوَ 1 3msing 3 m
sing she تَدْرُسْ تَدْرُسَ تَدْرُسُ دَرَسَتْ هِيَ 1 3fsing 3 f
dual you 2 اُدْرُسَا تَدْرُسَا تَدْرُسَا تَدْرُسَانِ دَرَسْتُمَا أَنْتُمَا 1 2fmdual 2 fm
dual they 2 (m) يَدْرُسَا يَدْرُسَا يَدْرُسَانِ دَرَسَا هُمَا 1 3mdual 3 m
dual they 2 (f) تَدْرُسَا تَدْرُسَا تَدْرُسَانِ دَرَسَتَا هُمَا 1 3fdual 3 f
plur we نَدْرُسْ نَدْرُسَ نَدْرُسُ دَرَسْنَا نَحْنُ 1 1fmplur 1 fm
plur you (m) اُدْرُسُوا تَدْرُسُوا تَدْرُسُوا تَدْرُسُونَ دَرَسْتُمْ أَنْتُمْ 1 2mplur 2 m
plur you (f) اُدْرُسْنَ تَدْرُسْنَ تَدْرُسْنَ تَدْرُسْنَ دَرَسْتُنَّ أَنْتُنَّ 1 2fplur 2 f
plur they (m) يَدْرُسُوا يَدْرُسُوا يَدْرُسُونَ دَرَسُوا هُمْ 1 3mplur 3 m
plur they (f) يَدْرُسْنَ يَدْرُسْنَ يَدْرُسْنَ دَرَسْنَ هُنَّ 1 3fplur 3 f
sing I ՚adrus ՚adrusa ՚adrusu darastu أَنَا 2 1fmsing 1 fm
sing you (m) udrus tadrus tadrusa tadrusu darasta أَنْتَ 2 2msing 2 m
sing you (f) udrusī tadrusī tadrusī tadrusīna darasti أَنْتِ 2 2fsing 2 f
sing he yadrus yadrusa yadrusu darasa هُوَ 2 3msing 3 m
sing she tadrus tadrusa tadrusu darasat هِيَ 2 3fsing 3 f
dual you 2 udrusā tadrusā tadrusā tadrusāni darastumā أَنْتُمَا 2 2fmdual 2 fm
dual they 2 (m) yadrusā yadrusā yadrusāni darasā هُمَا 2 3mdual 3 m
dual they 2 (f) tadrusā tadrusā tadrusāni darasatā هُمَا 2 3fdual 3 f
plur we nadrus nadrusa nadrusu darasnā نَحْنُ 2 1fmplur 1 fm
plur you (m) udrusū tadrusū tadrusū tadrusūna darastum أَنْتُمْ 2 2mplur 2 m
plur you (f) udrusna tadrusna tadrusna tadrusna darastunna أَنْتُنَّ 2 2fplur 2 f
plur they (m) yadrusū yadrusū yadrusūna darasū هُمْ 2 3mplur 3 m
plur they (f) yadrusna yadrusna yadrusna darasna هُنَّ 2 3fplur 3 f
sing I أدرس أدرس أدرس درست أَنَا 3 1fmsing 1 fm
sing you (m) ادرس تدرس تدرس تدرس درست أَنْتَ 3 2msing 2 m
sing you (f) ادرسي تدرسي تدرسي تدرسين درست أَنْتِ 3 2fsing 2 f
sing he يدرس يدرس يدرس درس هُوَ 3 3msing 3 m
sing she تدرس تدرس تدرس درست هِيَ 3 3fsing 3 f
dual you 2 ادرسا تدرسا تدرسا تدرسان درستما أَنْتُمَا 3 2fmdual 2 fm
dual they 2 (m) يدرسا يدرسا يدرسان درسا هُمَا 3 3mdual 3 m
dual they 2 (f) تدرسا تدرسا تدرسان درستا هُمَا 3 3fdual 3 f
plur we ندرس ندرس ندرس درسنا نَحْنُ 3 1fmplur 1 fm
plur you (m) ادرسوا تدرسوا تدرسوا تدرسون درستم أَنْتُمْ 3 2mplur 2 m
plur you (f) ادرسن تدرسن تدرسن تدرسن درستنّ أَنْتُنَّ 3 2fplur 2 f
plur they (m) يدرسوا يدرسوا يدرسون درسوا هُمْ 3 3mplur 3 m
plur they (f) يدرسن يدرسن يدرسن درسن هُنَّ 3 3fplur 3 f
sing I أَفْعُلْ أَفْعُلَ أَفْعُلُ فَعَلْتُ أَنَا 4 1fmsing 1 fm
sing you (m) اُفْعُلْ تَفْعُلْ تَفْعُلَ تَفْعُلُ فَعَلْتَ أَنْتَ 4 2msing 2 m
sing you (f) اُفْعُلِي تَفْعُلِي تَفْعُلِي تَفْعُلِينَ فَعَلْتِ أَنْتِ 4 2fsing 2 f
sing he يَفْعُلْ يَفْعُلَ يَفْعُلُ فَعَلَ هُوَ 4 3msing 3 m
sing she تَفْعُلْ تَفْعُلَ تَفْعُلُ فَعَلَتْ هِيَ 4 3fsing 3 f
dual you 2 اُفْعُلَا تَفْعُلَا تَفْعُلَا تَفْعُلَانِ فَعَلْتُمَا أَنْتُمَا 4 2fmdual 2 fm
dual they 2 (m) يَفْعُلَا يَفْعُلَا يَفْعُلَانِ فَعَلَا هُمَا 4 3mdual 3 m
dual they 2 (f) تَفْعُلَا تَفْعُلَا تَفْعُلَانِ فَعَلَتَا هُمَا 4 3fdual 3 f
plur we نَفْعُلْ نَفْعُلَ نَفْعُلُ فَعَلْنَا نَحْنُ 4 1fmplur 1 fm
plur you (m) اُفْعُلُوا تَفْعُلُوا تَفْعُلُوا تَفْعُلُونَ فَعَلْتُمْ أَنْتُمْ 4 2mplur 2 m
plur you (f) اُفْعُلْنَ تَفْعُلْنَ تَفْعُلْنَ تَفْعُلْنَ فَعَلْتُنَّ أَنْتُنَّ 4 2fplur 2 f
plur they (m) يَفْعُلُوا يَفْعُلُوا يَفْعُلُونَ فَعَلُوا هُمْ 4 3mplur 3 m
plur they (f) يَفْعُلْنَ يَفْعُلْنَ يَفْعُلْنَ فَعَلْنَ هُنَّ 4 3fplur 3 f
sing I أَدْرُسْ أَدْرُسَ أَدْرُسُ دَرَسْتُ أَنَا 5 1fmsing 1 fm
sing you (m) اُدْرُسْ تَدْرُسْ تَدْرُسَ تَدْرُسُ دَرَسْتَ أَنْتَ 5 2msing 2 m
sing you (f) اُدْرُسِي تَدْرُسِي تَدْرُسِي تَدْرُسِينَ دَرَسْتِ أَنْتِ 5 2fsing 2 f
sing he يَدْرُسْ يَدْرُسَ يَدْرُسُ دَرَسَ هُوَ 5 3msing 3 m
sing she تَدْرُسْ تَدْرُسَ تَدْرُسُ دَرَسَتْ هِيَ 5 3fsing 3 f
dual you 2 اُدْرُسَا تَدْرُسَا تَدْرُسَا تَدْرُسَانِ دَرَسْتُمَا أَنْتُمَا 5 2fmdual 2 fm
dual they 2 (m) يَدْرُسَا يَدْرُسَا يَدْرُسَانِ دَرَسَا هُمَا 5 3mdual 3 m
dual they 2 (f) تَدْرُسَا تَدْرُسَا تَدْرُسَانِ دَرَسَتَا هُمَا 5 3fdual 3 f
plur we نَدْرُسْ نَدْرُسَ نَدْرُسُ دَرَسْنَا نَحْنُ 5 1fmplur 1 fm
plur you (m) اُدْرُسُوا تَدْرُسُوا تَدْرُسُوا تَدْرُسُونَ دَرَسْتُمْ أَنْتُمْ 5 2mplur 2 m
plur you (f) اُدْرُسْنَ تَدْرُسْنَ تَدْرُسْنَ تَدْرُسْنَ دَرَسْتُنَّ أَنْتُنَّ 5 2fplur 2 f
plur they (m) يَدْرُسُوا يَدْرُسُوا يَدْرُسُونَ دَرَسُوا هُمْ 5 3mplur 3 m
plur they (f) يَدْرُسْنَ يَدْرُسْنَ يَدْرُسْنَ دَرَسْنَ هُنَّ 5 3fplur 3 f
sing I أَنَا 6 1fmsing 1 fm
sing you (m) أَنْتَ 6 2msing 2 m
sing you (f) أَنْتِ 6 2fsing 2 f
sing he هُوَ 6 3msing 3 m
sing she هِيَ 6 3fsing 3 f
dual you 2 أَنْتُمَا 6 2fmdual 2 fm
dual they 2 (m) هُمَا 6 3mdual 3 m
dual they 2 (f) هُمَا 6 3fdual 3 f
plur we نَحْنُ 6 1fmplur 1 fm
plur you (m) أَنْتُمْ 6 2mplur 2 m
plur you (f) أَنْتُنَّ 6 2fplur 2 f
plur they (m) هُمْ 6 3mplur 3 m
plur they (f) هُنَّ 6 3fplur 3 f
sing I أَنَا 7 1fmsing 1 fm
sing you (m) أَنْتَ 7 2msing 2 m
sing you (f) أَنْتِ 7 2fsing 2 f
sing he هُوَ 7 3msing 3 m
sing she هِيَ 7 3fsing 3 f
dual you 2 أَنْتُمَا 7 2fmdual 2 fm
dual they 2 (m) هُمَا 7 3mdual 3 m
dual they 2 (f) هُمَا 7 3fdual 3 f
plur we نَحْنُ 7 1fmplur 1 fm
plur you (m) أَنْتُمْ 7 2mplur 2 m
plur you (f) أَنْتُنَّ 7 2fplur 2 f
plur they (m) هُمْ 7 3mplur 3 m
plur they (f) هُنَّ 7 3fplur 3 f

Name Value
Identified
Tempus/modus
Morpheme type
Root on morpheme type
Rules applied
Hamza rule
Result
Unvocalized
Transliteration

Typology Action Rule Scope Form Description
General Form VIII infix A1 ALL VIII Let infix tā assimilate to R1 if R1 in (tā , ṯā , dāl , ṭā , ẓā).
General Form VIII infix A2 ALL VIII Change infix tā and R1 to dāl if R1 = ḏāl.
General Form VIII infix A3 ALL VIII Change infix tā to dāl  if R1 = zāy.
General Form VIII infix A4 ALL VIII Change infix tā to ṭā if R1 in (ṣād, ḍād).
Geminated R2/R3 coincide C1 ALL not (II,V) Let R2 and R3 coincide if both R1 and R3 have a vowel in the morpheme type.
Geminated R2/R3 coincide C2 ALL not (II,V) Let R2, R3 coincide if R3 has a vowel in the morpheme type. R1 gets the R2 vowel if it has none.
Geminated aux.vowel C3 imperativus I Drop leading auxiliary vowel if R1 has a vowel.
Assimilated R1 dropped B1 all but perfectum I-aa, I-ai, I-ii Drop R1=wāw.
Assimilated Form VIII infix B2 ALL VIII Change R1=wāw and Form VIII infix tā to tā-šadda, and drop sukūn on R1.
Assimilated aux.vowel B3 imperativus I-aa, I-ai, I-ii Drop leading auxiliary vowel if R2 has a vowel (R1=wāw).
Assimilated iw >  ī B4 imperativus I-ia Replace auxiliary vowel i and R1=wāw by long vowel  ī, and drop sukūn on R1.
Assimilated sukūn B5 imperativus I-uu Drop sukūn on R1=wāw.
Assimilated sukūn B6 imperativus I-aa, I-ai, I-ia Drop sukūn on R1=yā'.
Assimilated uy > ū B7 imperativus I-uu Replace auxiliary vowel u and R1=yā by long vowel ū, and drop sukūn on R1.
Assimilated uy > ū B8 imperf./participles IV Replace prefix vowel u and R1=yā by long vowel ū, and drop sukūn on R1.
Assimilated sukūn B9 imperf./participles IV Drop sukūn on R1=wāw.
Assimilated aux.vowel B10 imperativus I-ia Drop leading auxiliary vowel if R1 has a vowel (R1=wāw).
Assimilated R1> yā B11 masdar IV, X Change wāw to yā and drop sukūn on R1.
Assimilated sukūn B12 masdar X Drop sukūn on R1=yā'.
General R3 separated J1 perfectum IX Separate double R3 with fatḥa if R3 has sukūn.
General R3 separated J2 all but perfectum IX Separate double R3 with kasra if R3 has sukūn.
Defective R3 > yā D0 ALL II-X Change R3=wāw to yā.
Defective R3 dropped D1 ALL ALL Drop R3 unless it has sukūn in the morph.type/is followed by ā/is part of iya or uwa.
Defective aat > at D2 ALL I-aa, I-ai, I-au, II-X Replace fatḥa-fatḥa-tā by fatḥa-tā.
Defective aa > ā D3 ALL I-au Replace fatḥa-fatḥa by fatḥa-alif (mamdūda).
Defective aa > ā D4 ALL I-aa, I-ai, I-ia, II-X Replace fatḥa-fatḥa by fatḥa-alif (maqṣūra).
Defective uu > ū D5 ALL I-au Replace ḍamma-ḍamma by ḍamma-wāw.
Defective aū > aw D6 ALL I-aa, I-ai, Iau, I-ia, II-X Replace fatḥa-ḍamma-wāw by fatḥa-wāw.
Defective uū > ū D7 ALL I-au Replace ḍamma-ḍamma-wāw by ḍamma-wāw.
Defective uī > ī D8 ALL I-au Replace ḍamma-kasra-yā by kasra-yā.
Defective au > ā D9 ALL I-aa, I-ia, V, VI Replace fatḥa-ḍamma by fatḥa-alif (maqṣūra).
Defective aī > ay D10 ALL I-aa, I-ia, V, VI Replace fatḥa-kasra-yā by fatḥa-yā.
Defective iū > ū D11 ALL I-ai, I-ia, I-ii, II-IV, VII-X Replace kasra-ḍamma-wāw by ḍamma-wāw.
Defective iī > ī D12 ALL I-ai, I-ii, II-IV, VII-X Replace kasra-kasra-yā by kasra-yā.
Defective iu >  ī D13 ALL I-ai, I-ii, II-IV, VII-X Replace kasra-ḍamma by kasra-yā.
Defective uw > u D14 apocopatus, imperativus I-au Replace trailing ḍamma-wāw by ḍamma and drop sukūn.
Defective iy > i D15 apocopatus, imperativus I-ai, I-ii, II-IV, VII-X Replace trailing kasra-yā by kasra and drop sukūn.
Defective ay > a D16 apocopatus, imperativus I-aa, I-ia, V, VI Replace trailing fatḥa-yā by fatḥa and drop sukūn.
Defective sukūn D17 ALL I-au Remove sukūn from wāw when wāw is preceded by ḍamma.
Defective sukūn D18 ALL I-ai, I-ia, I-ii, II-IV, VII-X Remove sukūn from yā when yā is preceded by kasra.
Defective sukūn D19 ALL I-aa, I-ia, V, VI Insert sukūn after trailing fatḥa-yā.
Defective sukūn D20 ALL I-aa, I-ai, I-au, I-ia, II-X Insert sukūn on yā after trailing fatḥa-yā.
Defective sukūn D21 ALL I-aa, I-ia, V, VI Insert sukūn after yā in fatḥa-yā-nūn.
Defective sukūn D22 ALL I-aa, I-ia, V, VI Insert sukūn after wāw in fatḥa-wāw-nūn.
Defective yā-alif D23 ALL ALL Replace alif maqṣūra by alif mamdūda in trailing yā-fatḥa-alif (maqṣūra)
Defective yā-alif D24 ALL ALL Replace alif maqṣūra by alif mamdūda in trailing yā-šadda-fatḥa-alif (maqṣūra)
Defective tā marbūta D25 masdar II Change suffix to tā marbūta.
Defective aa > ā D26 masdar III Replace fatḥa-fatḥa by fatḥa-alif (mamdūda).
Defective hamza D27 masdar IV, VII, VIII, X Change R3 to hamza.
Defective kasratan D28 masdar V, VI Set suffix to kasratan.
Defective kasratan D29 active participle I-aa, I-ai, I-au, I-ia, I-ii Set suffix to kasratan.
Defective yā-šadda D30 passive participle I-aa, I-ai, I-ia, I-ii Replace ḍamma-wāw-yā in root-on-morph.type by kasra-yā-šadda.
Defective wāw-šadda D31 passive particple I-au Replace ḍamma-wāw-wāw in root-on-morph.type by ḍamma-wāw-šadda.
Defective kasratan D32 active participle II, V Set suffix to kasratan.
Defective kasratan D33 active participle III, IV, VI, VII, VIII, X Set suffix to kasratan.
Defective fatḥatan D34 passive participle II, V Set suffix to fatḥatan+alif maqsūra.
Defective fatḥatan D35 passive participle III, IV, VI, VII, VIII, X Set suffix to fatḥatan+alif maqsūra.
Hollow aR2a > ā E1 perfectum I-au Replace aR2a by long vowel ā if R3 has a vowel.
Hollow aR2a > u E2 perfectum I-au Replace aR2a by short vowel u if R3 has sukūn.
Hollow R2u > ū E3 imperfectum I-au Replace R2u by long vowel ū if R3 has a vowel.
Hollow R2u > u E4 imperfectum I-au Replace R2u by short vowel u if R3 has sukūn.
Hollow aR2a > ā E5 perfectum I-ai Replace aR2a by long vowel ā if R3 has a vowel.
Hollow aR2a > i E6 perfectum I-ai Replace aR2a by short vowel i if R3 has sukūn.
Hollow R2i > ī E7 imperfectum I-ai Replace R2i by long vowel ī if R3 has a vowel.
Hollow R2i > i E8 imperfectum I-ai Replace R2i by short vowel i if R3 has sukūn.
Hollow aR2i > ā E9 perfectum I-ia Replace aR2i by long vowel ā if R3 has a vowel.
Hollow aR2i > i E10 perfectum I-ia Replace aR2i by short vowel i if R3 has sukūn.
Hollow R2a > ā E11 imperfectum I-ia Replace R2a by long vowel ā if R3 has a vowel.
Hollow R2a > a E12 imperfectum I-ia Replace R2a by short vowel a if R3 has sukūn.
Hollow R2a/i > a/i E13 ALL IV, X Replace R2a/i by short vowel a/i if R3 has sukūn.
Hollow R2a > ā E14 ALL IV, X Replace R2a by long vowel ā if R3 has a vowel.
Hollow R2i > ī E15 ALL IV, X Replace R2i by long vowel ī if R3 has a vowel.
Hollow aR2a/i > a E16 ALL VII, VIII Replace aR2a/i by short vowel a if R3 has sukūn.
Hollow aR2a/i > ā E17 ALL VII, VIII Replace aR2a/i by long vowel ā if R3 has a vowel.
Hollow aux.vowel E18 imperativus I Drop leading auxiliary vowel if R1 has a vowel.
Hollow tā marbūta E19 masdar IV, X Set suffix to tā marbūta.
Hollow R2 > yā E20 masdar VII, VIII Change R2 to yā.
Hollow R2 > hamza E21 active participle I-aa, I-ai, I-au, I-ia Change R2 to hamza.
Hollow ḍamma-wāw E22 passive participle I-aa, I-ai, I-au, I-ia Replace wāw-ḍamma-wāw by ḍamma-wāw if R2=wāw.
Hollow kasra-yā E23 passive participle I-aa, I-ai, I-au, I-ia Replace yā-ḍamma-wāw by kasra-yā if R2=yā.
Hollow kasra-yā E24 active participle IV, X Change R2-kasra to kasra-yā.
Hollow fatḥa-alif E25 passive participle IV, X Change R2-fatḥa to fatḥa-alif.
Hollow fatḥa-alif E26 act/pass participle VII, VIII Change R2-fatḥa/kasra to fatḥa-alif.
Hamzated chair F1 ALL ALL Give R1=hamza a chair in accordance with the chair rules.
Hamzated Form VIII infix F3 ALL VIII Change R1= hamza and Form VIII infix tā to tā-šadda, and drop sukūn on R1.
Hamzated alif-madda F4 ALL not VIII Replace hamza, prefix fatḥa and R1=hamza by alif-madda, and drop sukūn on R1=hamza.
Hamzated alif-madda F5 ALL not VIII Replace R1=hamza and fatḥa-alif by alif-madda.
Hamzated 'u' > 'ū F6 ALL IV Replace prefix vowel u and R1=hamza by long vowel ū.
Hamzated alif-madda F7 ALL VIII Replace hamza, prefix fatḥa and R1=hamza by alif-madda, and drop sukūn on R1=hamza.
Hamzated 'i' > ' ī F8 imperativus I-aa, I-ai, I-ia Replace auxiliary vowel i and R1=hamza by long vowel ī.
Hamzated 'u' > 'ū F9 imperativus I-au Replace auxiliary vowel u and R1=hamza by long vowel ū.
Hamzated aux.vowel F10 imperativus I-aa, I-ai, I-ia Drop leading auxiliary vowel if R1=hamza has a vowel.
Hamzated R1 dropped F11 imperativus I-au Drop R1=hamza for 3 verbs.
Hamzated R1 > yā F12 masdar IV Replace R1=hamza by yā.
Hamzated alif-madda F13 masdar VI Replace R1=hamza and fatḥa-alif by alif-madda.
Hamzated alif-madda F14 active participle I-aa, I-ai, I-au, I-ia Replace R1=hamza and fatḥa-alif by alif-madda.
Hamzated alif-madda F15 act/pass participle VI Replace R1=hamza and fatḥa-alif by alif-madda.
Hamzated chair G1 ALL ALL Give R2=hamza a chair in accordance with the chair rules.
Hamzated alif-madda G2 masdar IV Replace R2=hamza and fatḥa-alif by alif-madda.
Hamzated alif-madda G3 masdar X Replace R2=hamza and fatḥa-alif by alif-madda.
Hamzated chair H1 ALL ALL Give R3=hamza a chair in accordance with the chair rules.
Hamzated alif-madda H2 ALL ALL Replace R3=hamza and fatḥa-alif by alif-madda.
Hamzated tā marbūta H3 masdar II Set suffix to tā marbūta.
Hamzated kasratan H4 active participle I-aa, I-ai, I-au, I-ia Set suffix to kasratan.
Special R2 dropped K1 apocopatus, imperativus I-aa, IV Drop R2=hamza.
Special R2 dropped K2 all but perfectum I-aa Drop R2=hamza.
Special R2 dropped K3 ALL IV Drop R2=hamza.
Special aux.vowel K4 imperativus I-aa Drop leading auxiliary vowel if R1 has a vowel.
Special R2 dropped K6 masdar IV Drop R2=hamza.
Special tā marbūta K7 masdar IV Set suffix to tā marbūta.
Special R2 dropped K8 act/pass participle IV Drop R2=hamza.
General tašdīd X1 ALL ALL Replace nūn-nūn by nūn-šadda if R3=nūn and drop sukūn.
General tašdīd X2 ALL ALL Replace tā-tā by tā-šadda if R3=tā and drop sukūn.
General h-sukūn X3 imperativus ALL Add hā-sukūn to verbal form if length of verbal form is 2.

a u i a + alif sukūn none
1 2 3 4 5 6
none 1 ا ا ا ا
a 2 ا و ى ا ا ا
u 3 و و ى و و و
i 4 ى ى ى ى ى ى
sukūn 5 ا و ى ا -
alif 6 - و ى - - -
y 7 ى ى ى ى ى -
u + w 8 - و ى و و -
y + sukūn 9 ى ى ى ى -